daha ne gibi bir sağlık tesisi düşünülmekte.

Nevşehir Belediye Meclisi Temmuz Ayı Toplantısı Yapıldı. Yoğun bir katılım ve gündemle gerçekleştirilen toplantıda aşağıdaki önemli kararlar belediye meclisi tarafından alınmış ve duyurusu yapılmıştır. Alınan kararın vatandaşlar tarafından yeterli olmayan eksikliklerinin yapılması hususunu dile getirilmektedir. Nevşehir Belediye Meclisinin Temmuz ayı oturumunda alınan kararlarda; Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler neticesinde; 1009 ada 380 nolu parsel şehrimiz imar..

daha ne gibi bir sağlık tesisi düşünülmekte.
Yazar : Tarih : Okunma : 76 kişi Yorum Yap
REKLAM ALANI 1100 X 90

Nevşehir Belediye Meclisi Temmuz Ayı Toplantısı Yapıldı.

Yoğun bir katılım ve gündemle gerçekleştirilen toplantıda aşağıdaki önemli kararlar belediye meclisi tarafından alınmış ve duyurusu yapılmıştır. Alınan kararın vatandaşlar tarafından yeterli olmayan eksikliklerinin yapılması hususunu dile getirilmektedir.

Nevşehir Belediye Meclisinin Temmuz ayı oturumunda alınan kararlarda;

Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler neticesinde; 1009 ada 380 nolu parsel şehrimiz imar planında park alanına isabet etmektedir.

Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü İlimiz 20 Temmuz K33D15A4B pafta, 1009 ada 380 nolu parselin Sağlık Tesis Alanı olarak imar plan değişikliği yapılmasını talep etmekte olup, söz konusu bölgede sağlık tesis alanının yetersiz kalması, bölgede yaşayacak insanların faydalanacağı kamu yatırımı olduğu, imar planında eksiltilen park alanı kadar 360 ada, 216 nolu parselde park alanının karşılandığı göz önünde bulundurularak hazırlanan 1/5000 NİP-50208506, 1/1000 UİP-50872897 plan işlem numaralı imar plan değişikliğinin 3194 sayılı İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklerine uyulması şartı ile kabulüne oy birliğiyle karar verildi.

Bu karardan sonra Cevher Dudayev ve 20 Temmuz Mahalle sakinlerinin akıllarında soru işaretleri oluşmaya başladı;

20 Temmuz Mahallesinde yeni alınan yere sadece 500 metre uzaklıkta 4 nolu sağlık ocağı bulunmakta. Ayrıca yaklaşık 500 metre uzaklıkta da Dirikoç ASM bulunmakta. Bu mahalleye daha ne gibi bir sağlık tesisi düşünüldüğü mahalle sakinlerinin merak konusu oluyor.

Cevher Dudayev mahallesi 2500 hektarlık bir alanı kapsamaktadır, 120 hektarlık kısmında 12 bin civarı mahalle halkı yerleşim yapmaktadır. Bu mahallede sadece Alacaşar yolu sağ tarafında Rabia Boyacı ASM bulunmakta. Nisa blokları ve dere kümesi mevkisinde yaşayan halk yaklaşık bir buçuk kilometre (1,5 km) mesafede Aksaray Kayseri çevre yolunu karşıdan karşıya geçerek gidebiliyorlar Rabia Boyacı ASM’ne.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün ve Nevşehir Belediyesi’nin takas yaptığı alana yakın hiç sağlık tesisi bulunmamakta;

Nisa bloklarının ve dere kümesi olarak adlandırılan geniş sokağa sahip mahalle sakinleri Aksaray Kayseri çevre yolunun sağ tarafında ikamet etmekteler. Rabia Boyacı ASM’nin Çevre yolunun sol tarafında, Nevşehir Fen İşleri Müdürlüğü’nün arkasında  kalması bu mahallelerin sakinlerinin Rabia Boyacı ASM’ye gitmelerini zorlaştırdığı belirtiliyor. İl Sağlık Müdürlüğü’nün Nevşehir Belediyesine verdiği alana ASM kurulsa hem Nisa blokları hem dere kümesi sakinleri bir buçuk km mesafeye ve de bir de çevre yolunu karşıdan karşıya geçme sıkıntısını çekmeyeceklerini belirtiyorlar.

Nevşehir Belediyesine verilen alana sağlık ocağı yapılsa bu kadar büyük bir mahalleye vatandaş ikinci bir sağlık ocağının daha iyi olacağı düşüncesindeler.

20 Temmuz mahalle sakinleri ise 32 hektarlık bir alanda 2 bin civarı nüfusla yaşamaktadır. Bu mahallede 4 nolu sağlık ocağı bulunmakta en yakın sağlık ocağı yaklaşık 500 metre uzaklıkta olan Dirikoç ASM de bulunmakta. Bu kadar dar alanda ve az bir nüfusa sahip olan bir mahalleye (20 Temmuz Mahallesi’ne) ne tür bir sağlık tesisi yapılacağı ve Cevher Dudayev gibi büyük ve kalabalık bir mahalleye yeni bir sağlık ocağı neden düşünülmediği mahalle sakinleri tarafından merak konusu.

Edinilen bilgilere göre 20 Temmuz mahallesinde bulunan sağlık ocağının göçmenler sağlık ocağı olacağına dair söylentiler de var.

http://www.nevsehirhaber.com.tr/daha-ne-gibi-bir-saglik-tesisi-dusunulmekte/

http://www.nevsehirhaber.com.tr/ersin-erol-nevsehir-belediye-baskan-yardimcisi-olarak-atandi/

 

Nevşehir Belediyesinin Verdiği İl Sağlık Müdürlüğünün Verdiği
İl Sağlık Müdürlüğünün Aldığı Nevşehir Belediyesinin Aldığı
ADA                                               1009                                                     360                                                        
PARSEL                                    380                                                     216                                                      
ALAN                                             1.123 metrekare                                 1.464 metrekare                                 
NİTELİK                                    Bağ Nitelikli                                     Arsa Nitelikli                                   
MAHALLE                                    20 Temmuz Mahallesi                       Cevher Dudayev Mahallesi               
MAHALLE YERLEŞİMİ       32 Hektar                                          2500 Hektar                                     
MAHALLE NÜFUSU                  2 Bin                                                     12 BİN                                                  
EN YAKIN SAĞLIK ALANI 521 metre                                         1420 metre                                       

 

REKLAM ALANI 1100 X 90
Zafer Ertosun (iletisim@nevsehirhaber.com.tr) Websitesi

hhhhhhhhhhhhhh