Malazgirt Zaferi, sadece Türk tarihinin değil, dünya tarihinin de akışını değiştirmiştir

NEVŞEHİR(MHA) CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, Zafer haftası kutlamasında; “Malazgirt Zaferi, hepimizin gurur duyduğu, şanlı Türk tarihinin Anadolu’ya taşındığı ve bu toprakların aziz milletimize vatan olmaya başladığı eşsiz bir zaferdir. Malazgirt Zaferi, sadece Türk tarihinin değil, dünya tarihinin de akışını değiştirmiştir. Türk Milleti’nin bin yıllık kaderi olan bu topraklarda Sultan Alparslan önderliğinde bir destan yazılmıştır…

Malazgirt Zaferi, sadece Türk tarihinin değil, dünya tarihinin de akışını değiştirmiştir
Yazar : Tarih : Okunma : 30 kişi Yorum Yap
REKLAM ALANI 1100 X 90

NEVŞEHİR(MHA) CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, Zafer haftası kutlamasında; “Malazgirt Zaferi, hepimizin gurur duyduğu, şanlı Türk tarihinin Anadolu’ya taşındığı ve bu toprakların aziz milletimize vatan olmaya başladığı eşsiz bir zaferdir.

Malazgirt Zaferi, sadece Türk tarihinin değil, dünya tarihinin de akışını değiştirmiştir.

Türk Milleti’nin bin yıllık kaderi olan bu topraklarda Sultan Alparslan önderliğinde bir destan yazılmıştır. Her yönüyle tarihin sayfalarına altın harflerle yazılan Malazgirt Zaferi, 6 asrı aşkın bir süre dünyaya hak, adalet ve medeniyet dağıtan Osmanlı Devleti’nin hazırlayıcısı ve müjdeleyicisi olmuş;

aynı zamanda orta çağın kapanıp yeni çağın başlangıcı olan İstanbul’un fethinin de müjdeleyicisi olmuştur. Bizi bölmek, bin yıllık kardeşlik hukukumuzu yok etmek isteyenler bilmelidir ki;

Türk milletinin karakterinin gereği can vererek vatanlaştırdığı bu topraklar bizim vatanımızdır. Milli birliğimize yönelik her türlü terörün, her türlü ihanetin bedelini ödeteceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhumuzun hep daim olması dileği ile Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümünü kutlarken Sultan Alparslan’ı rahmet ve minnetle yad ediyorum.

Kanlarıyla destan, cesaretleriyle tarih yazarak bize vatan bırakan tüm şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

http://www.nevsehirhaber.com.tr/ise-alinanlar-meclisi-uyelerinin-cocuklari-yakinlari-ve-bir-vakif-taraftarlaridir/

——————-


——————–

——————

Alparslan da ordusuna ve Türk Beylerine Anadolu’nun fethi emrini verdi. Bu emir doğrultusunda Türkler Anadolu’yu fethe başladılar. Bu saldırılar, sonu Haçlı Seferleri ve Osmanlı İmparatorluğu’na varacak bir tarihi süreci başlamıştır.

Bu savaş, Anadolu’nun Türklerin tam olarak eline geçmesi için, savaşçı olan Türklerin, eski Cihad Akınlarını tekrar başlatacağını gösteriyordu. Abbasiler döneminde biten bu akınlar, Avrupayı İslam tehdidinden kurtarmıştı. Ancak Anadolu’yu ele geçiren ve Hristiyan Avrupa ile Müslüman Ortadoğu arasında tampon bölge oluşturan Bizans devletinin çok büyük bir güç ve toprak kaybına neden olan Türkler, aradaki bu bölgeyi ele geçirerek Avrupa’ya başlayacak yeni akınların habercisi oluyordu. Ayrıca İslam dünyasında büyük bir birlik sağlamış olan Türkler bu birlikteliği Hristiyan Avrupa’ya karşı kullanacaktı. Bütün İslam dünyasının Türklerin önderliğinde Avrupa’ya akın başlatmalarını önceden gören Papa, önlem olarak Haçlı Seferlerini başlatacak ve bu da kısmi olarak işe yarayacaktı. Ancak yine de Türklerin Avrupa’ya yaptığı akınları durduramayacaktı. Malazgirt savaşı, Türklere Anadolu’nun kapılarını açan ilk savaş olarak kayıtlara geçti.

 

REKLAM ALANI 1100 X 90
Zafer Ertosun (iletisim@nevsehirhaber.com.tr) Websitesi

hhhhhhhhhhhhhh