10 üzerinden 10’ luk karar.

Danıştay 10. Dairesinin Ayasofya’ nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiği gün; 1.500 yıllık bir varoluşun muhteşem bir duruşun, 86 yıllık tutsaklık zincirinin kırıldığı gündür. Bu bir değişim veya oluşum olarak diye düşünülmemelidir, zaten var olanın hak ettiği değerinin verilmesi veya alınması olarak değerlendirmek gerekir. Sevinmek mi? daha..

10 üzerinden 10’ luk karar.
Yazar : Tarih : Okunma : 74 kişi Yorum Yap

Danıştay 10. Dairesinin Ayasofya’ nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiği gün; 1.500 yıllık bir varoluşun muhteşem bir duruşun, 86 yıllık tutsaklık zincirinin kırıldığı gündür.

Bu bir değişim veya oluşum olarak diye düşünülmemelidir, zaten var olanın hak ettiği değerinin verilmesi veya alınması olarak değerlendirmek gerekir.

Sevinmek mi? daha büyüğü bu, tarihin altın harflerle yazacağı bir gün bugün.

Fatih Sultan Mehmet Hanın 1453 de ilk Ayasofya’ ya girip gayrimüslimlerin korkmamaları gerektiğini herkesin dinini istediği gibi yaşayacağını belirtmesinin ardından 567 yıl olmuştu, belki de dinini tam olarak yaşayamayan İslam dinin de olan Müslümanlar olmuştur. Bu burukluğu, hasreti yarım asırı geçkin yaşayanların, maksadı emaneti uygun hale getiren eli emeği geçenlere Allah razı olsun demeleri hiç de zor olmasa gerek.

Bu kararın 10 Temmuz Dünya Hukuk Gününde alınması gölgede kaldı. Belki üç beş gün sonra, belki gelecek yıl, belki de daha sonraki yıllarda bu tarihi kararın bu özel günde alınması da eklenerek daha da anlamlı hale gelecek. Tarih bu kararı hem altın hem de altın yaldızlı harflerle yazacak.

10 gün 01 ay 567 yıl, Danıştay 10. Dairesi, 10 Temmuz…10 üzerinden 10’luk karar.

Ayasofya’ nın camiye döndürülmesi gayet mantıklı gözükmektedir nasıl Sultanahmet camiini gayrimüslimler ziyaret edebiliyorsa Ayasofya’ yı da aynı şekilde ziyaret edebilirler.

Ne güzel vasiyet etmiştir Fatih Sultan Mehmet Han “Bu vakfiyeyi kim değiştirirse; Allâh’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.”

 

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın