10. Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX Antalya’da Açıldı

Yöresel ürünlerin tanıtıldığı Yörex Yöresel Ürünler Fuarı ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde açıldı. Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’e bu yıl 81 ilin yanı sıra yavru vatan KKTC’de katılıyor. Nevşehir’in Yöresel Ürünleri Antalya Yörex’de Tanıtılıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteği ve Antalya Ticaret..

10. Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX Antalya’da Açıldı
Yazar : Tarih : Okunma : 80 kişi Yorum Yap

Yöresel ürünlerin tanıtıldığı Yörex Yöresel Ürünler Fuarı ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde açıldı.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’e bu yıl 81 ilin yanı sıra yavru vatan KKTC’de katılıyor.

Nevşehir’in Yöresel Ürünleri Antalya Yörex’de Tanıtılıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteği ve Antalya Ticaret Borsasının (ATB) organizasyonuyla bu yıl 10’uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) törenle açıldı. Nevşehir’in yöresel ürünleri, Türkiye’nin ilk ve tek yöresel ürünler fuarı YÖREX’te bir kez daha görücüye çıktı.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle düzenlenecek 10. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TBMM Divan Katip üyesi ve Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Nevşehir milletvekili yücel Menekşe, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Gümrük ve Turizm İşletmeleri Tic.A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, NTSO Meclis Başkanı Seyit İnce, NTB Meclis Başkanı Mehmet Havalı, Ürgüp Ticaret Odası Başkanı Ahmet Aydın’ın da katılımıyla açılışı gerçekleştirilen YÖREX, 81 ilden binlerce yöresel ürünü ziyaretçiyle buluşturuyor.
 
Beş gün boyunca açık kalacak YÖREX’te bu yıl 81 ilden 164 oda ve borsa, 18 kalkınma ajansının yanı sıra valilik, belediyeler, kooperatifler, üretici birlikleri ve firmalardan oluşan 647 katılımcı ve 200 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor.

Antalya EXPO Center’da kapılarını 10. kez açan Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) na Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası ve

Ürgüp Ticaret Odasından geniş bir katılımla yer alıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteği ve Antalya Ticaret Borsasının (ATB) organizasyonuyla bu yıl 10.’uncusu düzenlenen fuara Nevşehir’in damgasını vurması bekleniyor.

Nevşehir standında Nevşehir Kabak çekirdeğinden, Kuru üzüme, Pekmez’den Un’a, Köftürden lokuma kuruyemişe kadar çok sayıda Nevşehir yöresel ürünleri sergilecek. Ayrıca standda Nevşehir ve Kapadokya da tarihi ve doğal güzellikleriyle tanıtılacak.

GİRİŞLER ÜCRETSİZ

ATB Başkanı Ali Çandır, 10 yıldır düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nın bu yıl 10.sunde daha da renkli geçeceğini söyledi. Çandır, “Alıcı ve satıcıları buluşturarak ülkemizin eşsiz lezzetlerini dünyaya açtık. Yöresel ürün pazarını canlandırdık, yerinde istihdama, yerel ekonomiye ve yörelerin tanıtımına katkı sağladık. Atalarımızdan bize emanet, kıyıda köşede kalmış, kaybolmaya yüz tutmuş zenginliklerimizin hakkını hukukunu koruyarak ekonomiye tekrar kazandırmak için çalıştık” diye konuştu.

Ali Çandır, bu yıl ziyaretçi hedefinin 200 bin olduğunu söyledi. Yöresel Ürünler Fuarı’na girişin ücretsiz olduğunu vurgulayan Çandır, fuarın 23-27 Ekim tarihleri arasında 5 gün boyunca 10.00- 20.30 saatleri arasında gezilebileceğini kaydetti. YÖREX’e gelen ürünlerin coğrafi işaretli ürünler olduğunu ya da coğrafi işaret başvurusu olan, olmaya aday ürünler olduğuna değinen Çandır, “YÖREX Anadolu’nun gerçek değerlerini ziyaretçi ile buluşturuyor” dedi.

zafer ertosun ([email protected])

İlk yorumu siz yazın