Başkan Özmen Pazarcı esnafının sorunlarını CİMER’e iletti

NEVŞEHİR(MHA) Korona virüs tedbirleri kapsamında sıkıntılı günler geçiren, bir bölümü tezgahlarını bile açamayan Pazarcı esnafının sorunları Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine de iletildi. Esnafının bu süreçte ciddi sorunlarla boğuşmak durumunda kaldığını CİMER’e de ileten Nevşehir Pazarcılar Odası Başkanı Selim Özmen, konuya ilişkin şu ifadelerde bulundu. “Değerli Gıda Harici Esnaflarımız ( CİMER üzerinden)  Değeri Cumhurbaşkanımıza bu yazıyla durumumuzu ve..

Başkan Özmen Pazarcı esnafının sorunlarını CİMER’e iletti
Yazar : Tarih : Okunma : 44 kişi Yorum Yap

NEVŞEHİR(MHA) Korona virüs tedbirleri kapsamında sıkıntılı günler geçiren, bir bölümü tezgahlarını bile açamayan Pazarcı esnafının sorunları Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine de iletildi.

Esnafının bu süreçte ciddi sorunlarla boğuşmak durumunda kaldığını CİMER’e de ileten Nevşehir Pazarcılar Odası Başkanı Selim Özmen, konuya ilişkin şu ifadelerde bulundu.

“Değerli Gıda Harici Esnaflarımız ( CİMER üzerinden)  Değeri Cumhurbaşkanımıza bu yazıyla durumumuzu ve mağduriyetimizi arz ettim. Yaptığım müracaatım yazımın devamındadır. İnşallah hayırlı olur. Aynı dilekçeleri İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu ve Ekonomi Bakanımız Sn. Berat Albayrak’a da bilgilendirme ve talep olarak yazacağım.

Değerli Reisim, Cumhurbaşkanım, Nevşehir Pazarcılar Odası başkanıyım. 400 aktif pazarcı üyesi olan bir meslek odası. Bu esnaflarımızın ortalama 122 tanesi pazarlarımızda gıda harici ürün satan esnaflardan oluşmuştur. Değerli reisim kısa olarak bu esnalarımızın inanılmaz derece mağduriyet yaşadıklarını, bu mağduriyetlerin de çok basit bir şekilde kendi yağları ile devletimize büyük bir çoğunluğunun durumunun düzelebileceğidir. Öncelikle esnaflarımız 15 Mart’tan beri İç İşleri Bakanlığımızın aldığı karar ile illerde il hıfsı sıhha kurullarınca yasaklandı ve o günden beri tezgahlar ( işyerleri ) kapalı. Aniden alınan bu karar üzerine esnaflarımız tam yeni sezon hazırlığı ortasında, kimisi elinde kışlık mallar ile kimisi ise sezon başlangıcı yazlık sezon mal temin etmiş çek senetlerin en yoğun değişim sürecinde tezgahları kapanmıştır. Mart ayı hiçbir yardım ve ertelemenin (çek, senet ve diğer)alacak ve vereceklerin destek olunmadığı bir 15 gün kendi ödeme taahhütleri ile uğraşmış olup Mart ayı ilk haftalarında elinde bulunan ufak sermayeleri bu ödemelere harcamışlardır. Hatta büyük çoğunluğu borçlanarak bu ödemelerini kapatmıştır. Bu gün 24 Nisan tüm Türkiye’mizde tüm pazarcılar odası başkanlarımızın ve bu gurup ( gıda harici ) esnaflarımızın inanılmaz derece yakınma ve yardım istekleri ile her geçen gün çoğalmaktadır. Değerli Reisim bu esnaflarımız 1- vergi mükellefi olduklarından devletimizin çıkardığı hiçbir sosyal yardım alamamaktadırlar.

2- bu esnaflarımız elindeki tüm nakit ve nakite çevirebilecek eşyaları nakite cevirmiş ve kredi kartlarını da tüketmiş olup, mart sonu ödeme ve taahhütlerini yerine getirmişler evlerine ve bakmakla yükümlü olduğu ailelerine gıda alamayacak duruma düşmüşlerdir.

3- esnaf paketleri devletimizce kredi ve erteme olarak hazırlanmış ve yürürlüğe 1 Nisan milat olarak başlanmıştır. Ama bu esnaflarımızın borç ve taahhütler çoğunluğu özel sektör ve özel bankalar olduğu için bir çok esnafımız bu çıkan paketlerden faydalanamamışlardır.

4- Halk Bankamızın 25 bin TL, 6 ay ödemesiz ve 36 vadeli Kredi desteğini esnaflarımızın çoğunluğunun takip ve sicil yasağından dolayı red edilmektedir. Buda bahsi geçen esnafımızın çok az bir azınlığının bu krediden faydalanmasına olanak sağlamıştır.

5- Bu esnaflarımız her ne kadar elektrikleri ve suları kesilmese de sadece bu tedbirlerin alınması ile ev hayatının yaşamaya devamını sağlayamayacağıdır.

6- Bu esnaflarımız şu anda bir kısmı her ne kadar pazarlarda sebze  gıda satışına başlamış olsalar bile bilmedikleri bir işkolu  onları daha çok borçlanmaya sevk etmekten başka bir işe yaramamıştır.

Şikayet olarak lütfen kabul etmeyin. Şu anda Türkiye’miz de 30 bine yakın 100 ya da 150 metre karelerde işletme yapan bir grup marketlerimiz pazarcıya yasaklanan bu ürünleri 0 mesafe ya da 1 metre mesafe aralıklar ile satış yapabilmektedir. Bu tür satış noktalarında satış reyonları arasındaki yol mesafesinin 1 metre aralık ile müsaade edile bilinmektedir (zaruretten dolayı ).

Değerli Reisim şu anda Türkiye’miz de en az 100 000 üzerinde pazarcı esnafı faaliyeti söz konusudur. Bunların kendi ailelerin ve çocuklarının mağduriyeti zaten yazımdan anlaşılmaktadır. Ben burada bu esnaflarımız ile birlikte bu kadar (tekstil, züccaciye, ayakkabı, hediyelik, bijuteri, kozmetik, deri mamulleri, oyuncak, saat ve elektronik eşya, hırdavat ve birçok meslek ) çeşitli ürün satan esnaflarımızın bu ürünleri üreten sanayi ve fabrika sektörünü ve bu sektörlerde çalışanları. Yine bu esnaflarımıza tedarikçilik ve lojistik destek veren binlerce diğer esnaflarımızı etkilediğini ve bu kişilerde pazarcı esnaflarımız ile birlikte içinden çıkılamaz bir duruma dönüşmeye başlamıştır.

Elbette ki, bu ürünler ilk önce halkımıza da yansıması ( pazarcı esnafımızı da bir halk olarak değerlendirirsek) satıcı ve çeşitlilik ne kadar az olursa o ürünlerin fiyatları da o kadar haksız yere yükselebileceğidir. Fırsatçılara ve karaborsacılara zemin hazırlanabilecektir.

Değeri Cumhurbaşkanım; bu kadar geniş bir kişileri bağlayan ve bu ramazan mübarek günde evlerinde yiyecek ekmeği bulamama durumuna getiren bu gıda harici pazarcı esnafımızın nasıl ( 0 ) mesafeli marketlerde bu ürünlerin satışı serbest ise, Pazarcı esnaflarımızın da Devletimize fazla yük olmadan Gıda satışı yapılan pazarlarımızın hiç olmazsa bir kısmında,  ayrı bir gün olarak Pazar Pazar dolaşarak değil gıda ürünü satışı yapılan gün haricinde aynı pazarlarda bu esnaflarımıza tezgah aralıkları 3 metre olarak düzenlenip tezgah kurulmasını sağlayarak 100 binlerce esnafa, tedarikçi ve üretici sanayicilere de birer can suyu verilmiş olunacaktır.

Değerli Cumhurbaşkanım; Esnaflarımızın sorunlarının tek çözümü sizin sadece talimatınız ile olabileceği düşüncesi ile bu bilgi ve destek amaçlı yazımı size yazdım. Çünkü sizin Dünyanın başına musallat olmuş virüs ile ilgili Türkiye’mizi en az hasarla 83 Milyon vatandaşın ve cumhuriyetimizin ilelebet sürmesi için verdiğiniz mücadeleyi bilmekteyiz. Değerli Reisim; bu esnaflarımızın sesi ve talebi olarak sizden gelecek emir ve talimatları beklemekteyiz. Allah yardımcınız olsun.”

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın