BAŞKAN PARMAKSIZ’DAN “EKONOMİK TEDBİRLERLE” İLGİLİ AÇIKLAMA

BAŞKAN PARMAKSIZ’DAN “EKONOMİK TEDBİRLERLE” İLGİLİ AÇIKLAMA Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız COVİD-19’un ekonomik etkilerini sınırlandırmak için üyelerimizden gelen taleplerden sonuçlananlar hakkında açıklamada bulundu. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, oda-borsalar ve sektörlerden gelen sorun ve önerilerine hükümetten destek geldiğini belirten Parmaksız, “ Üretimin ve ihracatın devamı, istihdamın korunması ve işletmelerimizin..

BAŞKAN PARMAKSIZ’DAN “EKONOMİK TEDBİRLERLE” İLGİLİ AÇIKLAMA
Yazar : Tarih : Okunma : 41 kişi Yorum Yap

BAŞKAN PARMAKSIZ’DAN “EKONOMİK TEDBİRLERLE” İLGİLİ AÇIKLAMA

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız COVİD-19’un ekonomik etkilerini sınırlandırmak için üyelerimizden gelen taleplerden sonuçlananlar hakkında açıklamada bulundu.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, oda-borsalar ve sektörlerden gelen sorun ve önerilerine hükümetten destek geldiğini belirten Parmaksız, “ Üretimin ve ihracatın devamı, istihdamın korunması ve işletmelerimizin uluslararası rekabette geri kalmaması açısından alınan tedbirleri önemli ve yerinde buluyoruz. Koronavirüs kaynaklı krizin etkileri daha da derinleşmeden tedbirlerin açıklanması bu aşamada oldukça önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan ekonomik tedbir ve desteklerin, ülke olarak bu küresel krizi atlatmamızın yanında, krizin ardından küresel rekabette de elimizi güçlendireceğine inanıyoruz.”

Alınan tedbirlerin çalışma hayatının tüm tarafları için önemli olduğunu ifade eden Parmaksız, “Koronavirüs konusunda atılan adımlardan dolayı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve ilgili Bakanlarımıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

SONUÇLANAN TALEPLER (23 Mart 2020 itibariyle)

1. Perakende, AVM, Demir Çelik, Otomotiv, Lojistik- Ulaşım, Sinema, Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil Konfeksiyon ve Etkinlik – Organizayon sektörleri için Nisan, Mayıs ve Haziran’daki Muhtasar, KDV, SGK ödemeleri 6’şar ay ertelenecek

2. KGF desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, böylece 350 milyar TL’nin üzerinde ilave kefalet limiti sağlanacak. Kullandırımlarda likidite ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere öncelik verilecek.

3. Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve ilave finansman desteği sağlanacak.

4. Kamu bankaları ve bazı özel bankalar tarafından vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonu faizi gibi ödemeler için ilave kredi limiti tahsis edilecek.

5. İhracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

6. Reeskont kredisi geri ödemelerine 90 güne kadar vade uzatımı sağlanacak, yeni kullanımlara 12 ay ek taahhüt kapama süresi verilecek, kredi kullanım süreleri 240 güne ve uzun vadeliler için 720 güne çıkarılacak.

7. KOSGEB’in 30 Haziran’a tahakkuk edecek alacakları 2021 yılına ertelenecek.

8. Çalıştırılamayan personelin brüt maaşının %60’ına kadarının İşsizlik Fonu’ndan alınmasını sağlayan Kısa Çalışma Ödeneği süreci kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak.

9. Bu dönemde çalışılamayan mesainin telafisi için tanınan Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartılacak.

10. Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek.

11. İcra ve iflas takipleri 30 Nisan’a kadar durdurulacak.

12. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline ‘mücbir sebep’ notu düşülecek.

13. Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

14. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.

15. Havayolu yolcu taşımacılığında KDV oranı 30.06.2020 tarihine kadar % 1’e indirilecek

16. Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek.

17. Teknoparklardaki kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerden 2 ay süreyle kira alınmayacak.

18. Geri kazanım payı (GEKAP) beyannameleri altı ayda bir verilecek.

19. Kapıkule Sınır Kapısı’nda (öncesinde Habur’da başlatılmıştı) tampon bölgede şoför, dorse veya konteyner değişimi başlatıldı. Uygulama İpsala ve Hamzabeyli kapılarına da yaygınlaştırılacak.

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın