Cami ve hayat konulu konferans düzenlendi

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Müftülüğü tarafından “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” münasebetiyle Kapadokya Kültür Merkezi Konferans Salonunda Cami ve Hayat konulu konferans düzenlendi. İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, ”  Cami hayattır. Hz Adem’den bu yana hiçbir insan topluluğu inançsız olmamıştır. Eğer bir toplum da iman..

Cami ve hayat konulu konferans düzenlendi
Yazar : Tarih : Okunma : 82 kişi Yorum Yap

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir İl Müftülüğü tarafından “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” münasebetiyle Kapadokya Kültür Merkezi Konferans Salonunda Cami ve Hayat konulu konferans düzenlendi.

İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk, ”  Cami hayattır. Hz Adem’den bu yana hiçbir insan topluluğu inançsız olmamıştır. Eğer bir toplum da iman varsa inanç varsa o inancın mutlaka bir mabedi vardır. Hz. Adem’den bugüne gelen din islamdır. İslam dininin mabedi de camiidir. Camisiz hayat olmaz. Camisiz Müslümanlık olmaz. Rivayete göre ilk mabet olan Kâbe’nin temelini Hz. Adem atmıştır. Hz. İbrahim ile Hz. İsmail (A.S.) onu yükseltmişlerdir. Sevgili Peygamberimiz Medine’yi münevvere’ ye varır varmaz Mescidi Nebevi’yi inşa etmiştir. O’nu örnek alan ecdadımız her gittiği yere evvela bir mescit, bir camii inşa etmiştir. Bizler de bugün aynısını yapıyoruz. Nerede camisiz bir mahalle varsa oraya camii inşa ediyoruz. Camilerimiz ne kadar önemli ise o camide görev yapan din görevlilerimiz de o kadar önemlidir. Din görevlisini oradan aldığınız zaman orası sadece kuru bir binadan ibaret olur. Onun için bir okulda bir sınıfta öğretmen ne kadar önemli ise, camideki din görevlisi de o kadar önemlidir” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan NEVÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Soysaldı, “ Caminin birleştirici, bütünleştirici ve eğitici olmak üzere bir çok fonksiyonlarının olduğunu ifade ederek ” Camiler mescitler hayata yön veren çok önemli mabetlerdir. Bizim inancımıza göre camiler Allah’ın evi sayılır. Tövbe suresi 18 ayeti kerimede Allah Teala şöyle buyuruyor. “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.” Din görevlisi kardeşlerim! Bizler çok kutsal bir göreve talip olmuşuz. Hz Muhammed (SAV)’in 23 yıl peygamberlik vazifesinde başarmış olduğu kutsal göreve talip olmuşuz. Bu kutsal görevi önce camilerimizde sonra halkın içinde çeşitli münasebetler ile yapmaya çalışıyoruz. Yapmış olduğumuz bu görevin peygamberlik görevi olduğunu unutmayalım. Hz. Muhammed’in muvaffak olduğu gibi biz de muvaffak olmak istiyorsak, Allah Resul’ünün özelliklerini öğrenip onun özelliklerini kendi hayatımıza yansıtıp insanlara örnek olarak aktarmaya gayret göstermeliyiz. Peygamber efendimizin en önemli özelliği ihlas ve samimiyettir. Bizlerde ihlas ve samimiyetle ile insanlara yaklaşırsak, Hz Muhammed Mustafa (SAV)’ nın muvaffak olduğu gibi bizler de muvaffak oluruz. Allah resulü bu dini önce kendi yaşamış sonra insanlara aktarmıştır. Biz de onu örnek almalıyız ve bu dini insanlara bu şekilde aktarmalıyız. Kadınları çocukları gençleri camiye nasıl çekeriz bunun hesabını yapıp buna göre çalışmalar yapmalıyız. Dinimizi insanların anlayacağı bir üslupla onlara aktarmalıyız. Bugün gençlerimiz bilgisayar ve internet kullanıyor. Camilerimizi gençlerimize uygun dizayn etmeliyiz. Gençlerimizi bu kutsal yerlere çekmenin gayretini göstermeliyiz. Camilerimizi sadece ibadet edilen bir yer değil aynı zamanda dini eğitim ve öğretim yapılan müesseseler olarak kullanmalıyız. Camilerimizi hayatın merkezi kılmalıyız” dedi.

Program, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren din görevlileri ile kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi ve son bir yıl içerisinde emekli olan din görevlileri ile ilimizde göreve yeni başlayan İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur’an kursu öğreticilerini temsilen birer personele plaket verilmesi ile sona erdi.

Kapadokya Kültür Merkezinde düzenlenen programa, Nevşehir il Müftüsü Yakup Öztürk, NEVÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Soysaldı, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar, Kur’an kursu öğreticilerinin yanı sıra okul müdürleri, öğretmenleri, çok sayıda öğrenci ile davetliler katıldı.

zafer ertosun ([email protected])

İlk yorumu siz yazın