Cilalanıp, Lale’lendi

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın 55 yıllık heykeli geçtiğimiz günlerde Nevşehir Belediyesinin yeni düzenlemelere gittiği Nejdet Ersan Parkı içerisindeki alana yerleştirildi. Heykelde dikkat çeken iki ayrıntı; heykel cilalandı, aslına rücu ettirilerek Lale’lendi. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Anıtı en son Anıt Park içerisinde bulunan anıt, Heykeltıraş Hakkı Atamulu 1946 yılında yapmış. Heykel bronzdan dökülmüş olup, Sadrazam..

Cilalanıp, Lale’lendi
Yazar : Tarih : Okunma : 24 kişi Yorum Yap

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın 55 yıllık heykeli geçtiğimiz günlerde Nevşehir Belediyesinin yeni düzenlemelere gittiği Nejdet Ersan Parkı içerisindeki alana yerleştirildi. Heykelde dikkat çeken iki ayrıntı; heykel cilalandı, aslına rücu ettirilerek Lale’lendi.

Nevşehirli Damat İbrahim Paşa Anıtı en son Anıt Park içerisinde bulunan anıt, Heykeltıraş Hakkı Atamulu 1946 yılında yapmış. Heykel bronzdan dökülmüş olup, Sadrazam Damat İbrahim Paşa sağ eliyle buğday başağını tutmakta, sol eli de kalçasına dayalı olarak bir lale tutarken tasvir edilmiş.

Bu heykeldeki merdane matbaayı, zeytin dalı barışı, lale ise Lale Devrini simgeliyor. Zaman içerisinde bronzdan yapılma başak ve lale çalınarak elleri boş kalmıştı.

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın