Eğitim kurumlarında alınan tedbirler masaya yatırıldı

NEVŞEHİR(MHA) Bir influenza pandemisinden etkilenecek İl Milli Eğitim Kurumu personeli ve Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurum ve kuruluşların influenza pandemisini tanımalarını, rollerini ve sorumluluklarını yerine getirmek üzere en uygun şekilde hazırlık yapmalarını ve pandemi durumunda koordinasyon içinde hareket etmelerini yardımcı olacak bilgi ve çerçeveyi sağlamak. Planlama, pandemik bulaşmasını, hasta sayısını hastanede yatmayı ve ölümleri azaltabilir,..

Eğitim kurumlarında alınan tedbirler masaya yatırıldı
Yazar : Tarih : Okunma : 48 kişi Yorum Yap

NEVŞEHİR(MHA) Bir influenza pandemisinden etkilenecek İl Milli Eğitim Kurumu personeli ve Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurum ve kuruluşların influenza pandemisini tanımalarını, rollerini ve sorumluluklarını yerine getirmek üzere en uygun şekilde hazırlık yapmalarını ve pandemi durumunda koordinasyon içinde hareket etmelerini yardımcı olacak bilgi ve çerçeveyi sağlamak.

Planlama, pandemik bulaşmasını, hasta sayısını hastanede yatmayı ve ölümleri azaltabilir, kamu hizmetlerinin sürekliliğini sağlayabilir ve pandeminin ekonomik ve sosyal yükünü azaltır.

Eğitim kurumlarının influenza sezonunda toplumda enfeksiyonun yayılmasında önemli rol oynaması ve eğitim kurumlarında alınacak önlemlerin hastalığın toplumdaki yayılım hızında azalma sağlaması, eğitim kurumlarına ayrı bir önem verilmesini gerekli kılmakta.

Bir influenza pandemisinde, aşağıdaki durumlar beklenir.

*İnfluenza (grip), ifluenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığı.

* Enfeksiyonun, dünyanın her yerindeki bölgesel salgınlarla küresel düzeyde yayılabileceği göz önünde tutulması gereken noktalar.

*Çocuklarda ve yaşlılarda mevsimsel influenza hastalığının klinik tablosunun genç erişkinlere göre daha ağır seyrettiği bilinmekte. Çocuklar daha uzun süre çevreye virüs yayarlar ve bulaştırıcı.

* Eğitim kurumlarının influenza sezonunda toplumda enfeksiyonun yayılmasında önemli rol oynamakta.

*Artan temasın olması nedeniyle hasta sayısı artacak, çalışanların ve öğrencilerin sayısı azalacak ve eğitim öğretim hizmetleri büyük ölçüde aksayacak.

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın