İsmail Hakkı Tonguç’u ölüm yıldönümünde özlemle anıyoruz

NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-İş Sendikası Nevşehir İl Başkanı İbrahim Demir, ölüm Yıldönümünde İsmail Hakkı Tonguç’u özlemle andıklarını söyledi. Cumhuriyetle birlikte cehalete karşı açılan savaşın öncülerinden olan İsmail Hakkı Tonguç’un, cumhuriyet devrimlerinin yerleşmesi için ulusal eğitimin gerçekleşmesi gerektiğini gayet iyi bildiğini kaydeden Eğitim-İş Sendikası Nevşehir İl Başkanı İbrahim Demir, “Bunun için de çağdaş, laik ve bilimsel eğitimin yaygınlaşmasını..

İsmail Hakkı Tonguç’u ölüm yıldönümünde özlemle anıyoruz
Yazar : Tarih : Okunma : 57 kişi Yorum Yap

NEVŞEHİR(MHA) Eğitim-İş Sendikası Nevşehir İl Başkanı İbrahim Demir, ölüm Yıldönümünde İsmail Hakkı Tonguç’u özlemle andıklarını söyledi.
Cumhuriyetle birlikte cehalete karşı açılan savaşın öncülerinden olan İsmail Hakkı Tonguç’un, cumhuriyet devrimlerinin yerleşmesi için ulusal eğitimin gerçekleşmesi gerektiğini gayet iyi bildiğini kaydeden Eğitim-İş Sendikası Nevşehir İl Başkanı İbrahim Demir, “Bunun için de çağdaş, laik ve bilimsel eğitimin yaygınlaşmasını hedefliyordu. Bu amaçla 1940 yılında Köy Enstitüleri kurularak yoksul ama zeki köy çocuklarının eğitimi sağlanmış, Atatürk ilkelerinin ve Cumhuriyet devrimlerinin aydınlığı bütün Anadolu’ya ulaştırılmıştır. Cumhuriyet’in ilk Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati ile başlayan eğitim devrimi, Hasan Ali Yücel’in Milli Eğitim Bakanlığı ve İsmail Hakkı Tonguç’un İlköğretim Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde doruğa çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk ulusu onlara daima minnettardır. Eğitim-İş olarak amacımız; Köy Enstitülerinin felsefesi, heyecan ve ruhunu okullarımızda yaşatmak, tüm yurtta cumhuriyetin, aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olabilmektir. Eğitim-İş, Mustafa Necati’den, Hasan Ali Yücel’den, İsmail Hakkı Tonguç’tan devraldığı bu görev ve sorumluluğu yerine getirme azim ve kararlılığındadır” diye konuştu.

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın