Keskin Köşe “niyet halis olsa bile akıbet karşıdakine mi bağlıdır”

Kendi halinde bir esnaftı Mehmet Bey. Hattı zatında pandemi döneminden önce başlayan işleri olumsuz gitmeye başlamıştı. Normal geçim giderlerini ancak ödeyebiliyordu çoğu zamanda eş dostundan borç alarak ödeyebiliyordu. Elektrik doğalgaz su vb. hal böyle olunca da vergilerini ödeyememeye başlamıştı, öyle ya iş yapsa da yapmasa da vergiler ödenmesi gerekiyor veya devamlı işliyordu o vergi çarkı…

Keskin Köşe “niyet halis olsa bile akıbet karşıdakine mi bağlıdır”
Yazar : Tarih : Okunma : 110 kişi Yorum Yap

Kendi halinde bir esnaftı Mehmet Bey. Hattı zatında pandemi döneminden önce başlayan işleri olumsuz gitmeye başlamıştı. Normal geçim giderlerini ancak ödeyebiliyordu çoğu zamanda eş dostundan borç alarak ödeyebiliyordu. Elektrik doğalgaz su vb. hal böyle olunca da vergilerini ödeyememeye başlamıştı, öyle ya iş yapsa da yapmasa da vergiler ödenmesi gerekiyor veya devamlı işliyordu o vergi çarkı.

Ancak hem vergi faizlerini düşünerek hem de elinde biraz sermaye olsun diyerek kullandığı ticari aracını satıp hem vergi borcunu ödemek hem de yeni bir başlangıç yapmak istiyordu.

Vergi dairesine gitti müdür yardımcısına durumunu anlattı. Müdür yardımcısı müdür makamına çıkardı Mehmet beyi. Müdür kimlik no sunu sordu araştırma sırasında vergi borcu olduğunu bir ticari aracının da birikmiş MTV vb. borçlarının olduğunu ve BİZ NASIL ATLAMIŞIZ HACİZ KOYDUM ARACININ ÜSTÜNE diyor. Mehmet bey aman efendim zaten ben sadece vergi borcumu öğrenmeye ve nasıl bir ödeme şekli yapılabileceğini öğrenmeye geldim gerekirse ticari aracımı da yeni çıkan hurda yasasından daha düşük fiyata satıp vergi borcumu ödeyeceğim naptınız!.. demesinin ardından birde azar işitir. Hem zamanında ödemezsiniz hem de böyle ağlarsınız. Mehmet bey kara kara düşünerek ayrılırken vergi dairesinden, müdür yardımcısı abi ben sana bir şey diyeyim mi der:

-bu adamın psikolojik rahatsızlıkları var ne zaman ne yapacağını bilmiyor sen iki gün sonra tekrar yanıma uğra ben sana moral ve neşesi iyi dersem git konuş mesela bu borcun 4 de 3ünü ödemeyi öner gerisini de diğer mükelleflerimize yaptığımız gibi taksitlendirelim. diyor

Mehmet bey 2 gün sonra gider müdür yardımcısı yok abi bugün sinir patlaması yaşıyor 2 gün sonra gel der tabi bu bir iki hafta derken ikinci haftada Mehmet Bey tekrar gittiğinde müdür yardımcısı gel abi gidelim bugün morali iyi der girerler müdürün yanına müdür tekrar bilgilerini alır aracında ve hesaplarında haciz var der. Mehmet bey evet efendim zaten benimde niyetim halistir Allah var bu borcu ödemek fakat aracımı satıp 4 de 3 ünü ödeyip geri kalanını taksit yapmak der.

Müdür tamam yarın gel halledelim der. Hem de Mehmet Bey ertesi gün ticari aracını alacak kişi ile gelip yani borcunun 4 de üçü parası ile gelip aracın üzerinden hacizi kaldırıp aracı satacak ve hattı zatında aracı satmadan öyle güvenilirdi ki Mehmet bey tanıdığı galerici borcunun 4de üçünü hazır edip vergi dairesine yatırıp hem aracı alacak hem de sevdiği Mehmet beyi bu durumdan rahatlatacaktı.

Mehmet bey müdür yardımcısının yanına gider arkadaşı ile müdür yardımcısı abi bugün gelmeseydin pek bozuk bugün der. Mehmet beyin arkadaşı Yusuf neden böyle dedin der ve durumu kısaca ona da anlatırlar. Yusuf bey ne olacak canım bizim niyetimiz belli paramızı yatırıp aracı bana satacak geri kalanı da taksitle öderiz bende yardımcı olurum der.

Müdür yardımcısı Mehmet bey ve Yusuf bey müdürün yanına gider durumu anlatırlar ve müdürün tek sözü ben öyle birşey demedim demem de böyle bir yol yordam olmazda borcunun hepsini getireceksin yoksa yakalama da koyarım aracına der hatta şu anda tabi ekranda açık ya Mehmet beyin hemen ARACINA YAKALAMA KOYAR.

Mehmet bey orada daha da yıkılır odadan çıkınca müdür yardımcısı bu adam böyle abi bu aslında burada NEVŞEHİR’DE OLMAKTAN MEMNUN DEĞİL BURADAN GİTMEK İSTİYOR fakat göndermiyorlar buda mükelleflere böyle yaparak şikayetle beni göndersinler düşüncesinde der.

Mehmet bey bunu 2 defa daha denemiş yine de olmamış aracına hem haciz hem yakalama ve hesaplarına da haciz gelmişti. Vergi borcunu mu merak ediyorsunuz bu olaya başladığın da 8 bin tl gibiymiş şu anda 12 bine yaklaştı diyor. Bu memlekette o kadar çok vergi borcu olanların hepsinde bu durum var mı, belki nice yüklü borçlular vardır onlara yok da ben gibi gariplere ve niyeti halis olana bu davranış aklım almıyor diyor.

Mehmet bey hala geçim sıkıntısı ile normal giderlerini ancak ödüyor ve vergi faizleri hala devamlı işliyor.

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın