Kızılay haftası kutlanıyor

NEVŞEHİR(MHA) Kızılay Nevşehir Şube Başkanı Ercan Civelek, 29 Ekim – 04 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.Civelek; “Her yıl 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası’nı kutlarız. Kızılay bir yardım kurumudur. Yardım insancıl bir duygudur. İnsanları yücelten bir düşüncedir. Bu düşüncenin yaygınlaşması, dünyamızı güzelleştirir. Barış içinde bir arada..

Kızılay haftası kutlanıyor
Yazar : Tarih : Okunma : 64 kişi Yorum Yap

NEVŞEHİR(MHA) Kızılay Nevşehir Şube Başkanı Ercan Civelek, 29 Ekim – 04 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Civelek; “Her yıl 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası’nı kutlarız. Kızılay bir yardım kurumudur. Yardım insancıl bir duygudur. İnsanları yücelten bir düşüncedir. Bu düşüncenin yaygınlaşması, dünyamızı güzelleştirir. Barış içinde bir arada yaşamamızı sağlar. İnsanlar arasında birlik ve beraberlik duygularını geliştirir. Felakete uğrayanlara din, dil, soy ayrımı yapmadan yardım edilmesi gerektiği görüşünü ilk olarak İsviçre’li bir yazar savundu. Tek tek yapılan yardımın yeterli olmadığı görüşünde birleşen Avrupalı devlet adamları İsviçre’nin Cenevre kentinde toplandılar. 1859 yılında İlk Yardım Derneği’ni kurdular. Bağımsız, yansız uluslararası bir kuruluş olan bu dernek daha sonra Kızılhaç adını aldı. Kızılhaç kuruluşundan kısa bir süre sonra ülkemizde 1868 yılında Yaralı Askerlere Yardım Cemiyeti kuruldu. Cemiyet bir süre sonra Hilal-i Ahmer adını aldı. Hilal ay, Ahmer kırmızı demektir. Cumhuriyet döneminde derneğin adı bu anlamı açıklayıcı biçimde değiştirildi. Türkiye Kızılay Cemiyeti oldu. 1947 yılında ise bugünkü adı olan Türkiye Kızılay Derneği adını aldı. Kızılay; savaş, deprem, sel baskını, yangın, gibi felakete uğrayanlara yardım eder. Depremden, selden, yangından zarar görenlerin yardımına koşar. Felakete uğrayanların barınmaları için çadır, battaniye yiyecek, giyecek dağıtır. Yaralananların iyileşmeleri için geçici hastaneler kurar. Savaşta yaralanan askerlerin iyileşmeleri için çaba gösterir. Onlara her tür yardımda bulunur. Kızılay salgın hastalık durumlarında hastalara yardım eder. Aşevleri açar, aşevlerinde yoksul, kimsesiz, düşkün yurttaşlara yiyecek ve içecek verir. Yurt içinde ya da yurt dışında deprem, sel baskını, savaş olur olmaz Kızılay depolarını açar, felaket bölgesine çadır, battaniye, giyecek, yiyecek vb yardım malzemeleri gönderir. Bu yardımların dağıtımını sağlar. Kızılay ülke içinde ve ülke dışında yaptığı bu yardımları; yardımseverlerin bağışlarından elde ettiği gelirlerle karşılar. Kızılay, hiç bir ayrım gözetmeksizin yedi temel ilkesi çerçevesinde ( İnsanlık-Ayrım gözetmeme-Tarafsızlık-Bağımsızlık-Evrensellik-Birlik –Hayır Kurumu Niteliği ) doğal yıkımlara uğrayanlara, savaş yaralılarına, düşkünlere, salgın hastalıklara yakalananlara, din, dil, ulus ayrımı yapmadan yardım elini uzatır. Kızılay gerektiğinde aynı amaçlı Kızılhaç vb yardım kuruluşları ile işbirliği yapar. Kızılay gençlik kampları, aşevleri, konukevleri, Kızılay soda fabrikası, hastaneler, Ülkenin kan ihtiyacını karşılayan kan merkezleri gibi sağlık ve yardım kuruluşlarını çalıştırır. Kızılay haftasını kutladığımız bu 29 Ekim- 04 Kasım tarihleri arasında Kızılay ilk kurulduğu günden gönümüze Merhamet Elini uzatmaya devam etmektedir” ifadelerinde bulundu.

zafer ertosun ([email protected])

İlk yorumu siz yazın