Kooperatifçilik ve Kooperatifleşme Toplantısı Ntso’da Gerçekleşti

Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’nın katılımıyla “Kooperatifçilik ve Kooperatifleşme” konulu toplantı Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya, Nevşehir Vali Yardımcısı Hasan Erkal,  Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan,  Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Hak, Nevşehir..

Kooperatifçilik ve Kooperatifleşme Toplantısı Ntso’da Gerçekleşti
Yazar : Tarih : Okunma : 53 kişi Yorum Yap

Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’nın katılımıyla “Kooperatifçilik ve Kooperatifleşme” konulu toplantı Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya, Nevşehir Vali Yardımcısı Hasan Erkal,  Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan,  Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Hak, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Nevşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş, Nevşehir Ticaret İl Müdürü Ahmet Taygurt, Nevşehir İl Tarım ve Orman İl Müdürü Okan Yılmaz, Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mahmut Çalışkaner, Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Pınarbaşı, TURSAB Kapadokya BYK Başkanı Talip Aldemir,  Nevşehir TKDK İl Koordinatörü  Emrah Şenoğlu, NTSO Kadın Girişimciler Kurul Başkanı Gülper Gündüz Yassı, NTSO Genç Girişimciler Kurul Başkanı  Osman Vergiveren ve NTSO üyeleri katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, “Ticaret Bakanlığımızın başlattığı “Kooperatifçilik Tanıtım ve Geliştirme Projesi”nin, Nevşehirimizde devam ettirilmesinden dolayı son derece memnun olduğumuzu söylemek isterim.

Kooperatifçilik ülkemizde olduğu tüm dünyada zamanla önem kazanan, toplumumuzun bütüncül bir şekilde kalkınmasına olanak sağlayan çok kıymetli bir sosyo-ekonomik harekettir. “Birlikten kuvvet doğar.” İlkesini benimsemiş, geleneklerinde yardımlaşma olgusu işlenmiş bizim gibi bir toplum için kooperatifçilik, özellikle küçük bölgelerde kalkınmayı, elimizdeki imkanları en verimli yollarla işleyebilmeyi sağlayacak girişim yollarından biridir.

İlimizin turizm ve tarımdaki potansiyeli ve yöre insanımızın çalışkan karakteristiği de kooperatifçilik ruhu ile paralellik göstermektedir.

Bu toplantıya da ev sahipliği yapan Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak kooperatifçiliğin bölgesel kalkınmada büyük bir önem ve kıymete sahip olduğunu bilmekteyiz.

Bugünkü toplantının ve devamındaki il programlarımızın memleketimizde önemli projeler için temel taşı olmasını temenni ediyor, tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Ardından kısa bir konuşma yapan Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Pınarbaşı, katılımlarından dolayı Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’a ve ev sahipliği yapan NTSO Başkanı M. Arif Parmaksız’a teşekkür etti.

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı konuşmasında, “Kooperatiflerin önemine vurgu yaparak kooperatifler ortak ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaç ve istekleri müşterek sahip olunan ve demokratik olarak kontrol edilen bir işletme yoluyla karşılamak üzere gönüllü olarak bir araya gelen  üreticilerin oluşturduğu  teşkilatlardır. Kooperatifler birlikte çalışmak, üretmek ve ülkemize katkıda bulunmak için çok gereklidir.” dedi.

Ardından konuşma yapan Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan,  “Bakanlık olarak bu projede Nevşehir’in birlikte iş yapma kültürüne ve ekonomik potansiyeline çok güveniyoruz.  Nevşehir, STK, kamu ve özel sektör bir arada aile mantığı ile çalışmakta, bu anlamada Nevşehir örnek bir ildir. 7/24 Esnaf ve Kooperatiflerimizin yanındayız. Türkiye’nin dört bir yanında düzenlediğimiz kooperatif fuarlarından çok güzel tepkiler aldık. Ayrıca burada Nevşehirli iş insanları, stk ve kamu kurum temsilcileri ile  biraraya gelmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toplantı, Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından gerçekleştirilen “Kooperatifçilik Tanıtım ve Geliştirme Projesi” sunumu ile sona erdi.

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın