“Kültürel Mirasımızdır Türkçemiz.”

Türkçe’nin dünyanın en köklü ve en zengin dillerinden biri olduğu belirten Umut Ergül, “Türkçe dünya dilleri arasında 5’nci, ana diller arasında 3’ncü sırada yer almaktadır. Dünyanın en köklü dillerinden Türkçe, Karamanoğlu Mehmet Bey’in 743 yıl önce yayımladığı “Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya.” fermanıyla resmiyet ve itibar kazandı…

“Kültürel Mirasımızdır Türkçemiz.”
Yazar : Tarih : Okunma : 115 kişi Yorum Yap

Türkçe’nin dünyanın en köklü ve en zengin dillerinden biri olduğu belirten Umut Ergül,

“Türkçe dünya dilleri arasında 5’nci, ana diller arasında 3’ncü sırada yer almaktadır. Dünyanın en köklü dillerinden Türkçe, Karamanoğlu Mehmet Bey’in 743 yıl önce yayımladığı “Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya.” fermanıyla resmiyet ve itibar kazandı.

Dil; bireysel ve toplumsal işlevi olarak düşündüğümüzde, milli bütünlüğümüz ve geleceğimiz açısından çok önemli olduğunu vurgulamalıyız.

Milli bilinç ve değerlerimiz altında en büyük kültürel mirasımızdır Türkçemiz.

Ayrıca din, dil, ırk, mezhep vb; kültürümüzü de gelecek nesillere aktarılmasında en önemli araçlardan biridir dilimiz.

Dilimizi korumamız ve geliştirmemiz yabancı dillere karşı daima yaşamasını sağlamak bizim ve öğreteceğimiz gelecek nesillerimizin önemli sorumluluklarından biridir.

Bu bağlamda, Türkçemizin resmi dil olarak kabulünün 743’üncü yıl dönümünü kutluyor; dilimizin, devletimiz ve milletimizle birlikte sonsuza dek ölümsüz kalmasını temenni ediyorum.” Açıklamalarında bulundu.

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın