Milli Eğitim sınavlar için gereken tedbirleri alacak

NEVŞEHİR(MHA) Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınav için alınan önlemler açıklandı. Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav, 20 Haziran 2020’de yapılacak. Öğrencilerin sağlığı için sınav sırasında pek çok tedbir devrede olacaktır. Sınav binalarına kolay ulaşabilmeleri için bu yıl ilk defa öğrenciler, kendi okullarında sınava girecek. Öğrenciler, önceden dezenfekte edilmiş..

Milli Eğitim sınavlar için gereken tedbirleri alacak
Yazar : Tarih : Okunma : 45 kişi Yorum Yap

NEVŞEHİR(MHA) Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınav için alınan önlemler açıklandı.

Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav, 20 Haziran 2020’de yapılacak. Öğrencilerin sağlığı için sınav sırasında pek çok tedbir devrede olacaktır. Sınav binalarına kolay ulaşabilmeleri için bu yıl ilk defa öğrenciler, kendi okullarında sınava girecek. Öğrenciler, önceden dezenfekte edilmiş binalara maskeleri takılı halde, bekletilmeden sosyal mesafe korunarak, sırayla alınacak.

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav (LGS) Nasıl Yapılacak?

* Korona virüs salgını tedbirleri kapsamında; öğrencilerimizin sınav binalarına kolay ulaşılabilmeleri için bu yıl ilk defa öğrenciler kendi okullarında sınava girecekler.

* Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesi ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracak.

*  Öğrencilerin sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri e-okul üzerinden açıklanacak.

* Sınav giriş belgeleri, okul yönetimleri tarafından sınav günü, sınavdan 30 dakika önce öğrencilerin sıra numarasına göre masalarına bırakılacak.

* Okulda kantinler açık olmayacağını göz önünde bulundurarak öğrenciler ihtiyaç duyacakları su, dezenfektan ve peçeteyi yanlarında getirebilecekler. Ayrıca her sınıfta dezenfektan ve peçete okul idareleri tarafından bulundurulacak.

*  Sınava gelen öğrencilere, velilere ve sınavda görevli tüm personele okul idaresi tarafından okul girişinde ellerine dezenfektan uygulaması yapılacak ve ücretsiz olarak maske dağıtımı yapılacak.

*  Geçerli kimlik belgenizi en geç sınavdan 1 gün önce veliniz ile birlikte kontrol ederek hazır bulundurunuz.

*  Geçerlik kimlik belgesinde 15 yaş nedeniyle fotoğraf bulundurması gerekenler gerekli değişikliği süreçten dolayı yapamamaları göz önüne alınarak fotoğraflı geçerli kimlik belgesi şartı aranmayacaktır.

* Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için sadece bir veliniz ile birlikte sosyal mesafe kurallarına uyarak, sınav günü en geç saat 09:00’da kendi okulunuzda hazır bulunmanız gerekmekte.

* Öğrenciler, önceden dezenfekte edilmiş binalara maskeleri takılı halde, bekletilmeden sosyal mesafe korunarak, sırayla alınacak.

* Tüm okullarımızda Rehber öğretmenlerimiz korona virüs tedbirlerinin denetimi kapsamında velilerimize ve öğrencilerimize yardımcı olmak için okul dışında görevli olacaklardır.

* Birinci oturum sonunda verilecek arada öğrenciler, öğretmenlerinin kontrolünde bina bahçesine çıkabilecektir. Öğrencilerin sosyal mesafelerini korumaları için görevli öğretmenler tarafından kontroller yapılacaktır. Öğrencilerin velilerle bir araya gelmesine izin verilmeyecektir.

* İkinci oturum için öğrenciler binalara sosyal mesafe korunarak sırayla alınacaktır.

*  Velilerin okul bahçelerine girişlerine izin verilmeyecektir. Öğrencilerin binalara giriş ve çıkışlarında velilerin izdiham oluşturmamaları, sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerekmektedir.

*  Sınav sonunda öğretmenleri gözetiminde binadan çıkan öğrenciler velilerine teslim edilecektir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü sınav yapılacak tüm okullarda gerekli dezenfektan işlemlerini yapacak, okullarımızda yeteri kadar dezenfektan malzemesi ve maskeyi hazır bulunduracak, sınavın korona virüs salgın tedbirlerine uygun olarak yapılması için gerekli her türlü tedbiri alacak. Liselere Geçiş Sistemi’nin (LGS) sorunsuz yapılması için tüm idareci, öğretmen ve personeli ile gerekli çalışmaları yapmaya devam etmekte.

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın