NASA’dan Türkiye Kuraklık Uyarısı

2021 başlarken, Türkiye ‘ nin büyük çoğunluğu ciddi kuraklık yaşıyor. Ülkenin en kalabalık şehri olan İstanbul çevresinde 15 milyon sayılı rezervuar 15 yılda en düşük su depolama seviyelerine ulaştı. Koşullar devam ederse mahsul üretimi tehdit edilebilir. Kuru koşullar birkaç mevsim düşük yağıştan sonra gelir. 2019 ‘ de yaz ve sonbahar ayları çoğunlukla yağmurdan yoksun kaldı..

NASA’dan Türkiye Kuraklık Uyarısı
Yazar : Tarih : Okunma : 8 kişi Yorum Yap
REKLAM ALANI 1100 X 90

2021 başlarken, Türkiye ‘ nin büyük çoğunluğu ciddi kuraklık yaşıyor. Ülkenin en kalabalık şehri olan İstanbul çevresinde 15 milyon sayılı rezervuar 15 yılda en düşük su depolama seviyelerine ulaştı. Koşullar devam ederse mahsul üretimi tehdit edilebilir.

Kuru koşullar birkaç mevsim düşük yağıştan sonra gelir. 2019 ‘ de yaz ve sonbahar ayları çoğunlukla yağmurdan yoksun kaldı ve rezervuardaki su seviyeleri azaldı. O zaman 2020, yılın ikinci yarısında çok az yağışla geçen beş yılın en kurak hali oldu. 2020 Temmuz ‘dan bu yana Türkiye’ deki neredeyse tüm iller neredeyse her ay ortalamaların altında yağış aldı. Ekim ‘den Aralık’ a kadar ülke genelinde yağış 1981-2010. yılı ortalamasından yüzde 48 daha düşüktü.
Harita, yerçekimi İyileştirme ve İklim Deneyi Takip Takip (GRACE-FO) uydularıyla ölçülen 11 Ocak 2021 ‘ den itibaren sığ zemin suyu depolamasını gösteriyor. Renkler ıslaklık yüzde yüzdesini veya yer suyu miktarının uzun vadeli kayıtlarla nasıl karşılaştırıldığını (1948-2010) tasvir ediyor. Mavi alanlar her zamankinden daha fazla su, turuncu ve kırmızı alanlar ise daha az.
Su sularında yer suyu birçok ülkede mahsul sulama ve içme suyu için önemli bir kaynak olup, kuru dönemde de akarsuları sürdürebilmektedir. Yer sularının kuraklıktan geri dönmesi aylar alır, çünkü yavaşça ve istikrarlı bir şekilde topraktan inen ve su masasına kayalık yapan yüzey nemle yenilenmesi gerekir.
İkinci harita, kök bölgedeki toprak neminin GRACE-FO tahminlerini gösteriyor-en üst metre (39 inç) toprak-11 Ocak 2021. itibariyle. Bu bölgedeki nem tarım için önemlidir çünkü bu Su doğal olarak büyüyen mahsuller için kullanılabilir. Kök bölgesi nem, yağmurla hızlı bir şekilde yenilenebileceği veya kuru büyülerle buharlaşabileceği için kısa periyotlarda geniş bir şekilde dalgalanabilir.

Yetkililer, yağış ve su taleplerinin yetersizliği nedeniyle mevcut şartların devam etmesi halinde İstanbul ‘ un aylar içinde su bitebileceğini söyledi. 13 Ocak 2021 itibariyle İstanbul çevresinde en az yedi rezervden kalma depolama oranları yüzde 25 ‘ in hemen altında ölçüldü.

Konya Ovası ‘ nda, çiftçiler Temmuz 2019. ‘ den Aralık 2020 ‘ e kadar aynı zamandan yüzde 38 daha az yağış yaşadı. Son altı ay içinde yağış olmaması tahıl hasatlarını dramatik bir şekilde azalttı ve çiftçiler için kuraklık uyarılarını tetikledi, gelecek mahsul üretimi için belirsizlik.
Tahminler Ocak 2021 ‘ un ikinci yarısında daha fazla yağış çağrısı yapıyor ancak su seviyelerini rahat hacimlere yükseltmek için geniş ve ısrarlı yağış gerektiriyor.
REKLAM ALANI 1100 X 90
Zafer Ertosun (nevsehirhabergazetesi@gmail.com) Websitesi

hhhhhhhhhhhhhh