NEVÜ’den uzaktan eğitim sürecinde kayıt dondurmaya ilişkin duyurusu

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi uzaktan eğitim sürecinde kayıt dondurmaya ilişkin duyurusunda bulundu. Duyuruda; “Sevgili Öğrencilerimiz, Bilindiği üzere  küresel  salgın  Yeni  Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) nedeniyle Yüksek Öğretim Kurulu 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminin yüzyüze eğitim yapılmadan eğitim ve öğretim faaliyetlerinin imkanlar nispetinde, sadece uzaktan öğretim, açık öğretim ve dijital öğretim yöntemi ile  yapılmasına..

NEVÜ’den uzaktan eğitim sürecinde kayıt dondurmaya ilişkin duyurusu
Yazar : Tarih : Okunma : 39 kişi Yorum Yap

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi uzaktan eğitim sürecinde kayıt dondurmaya ilişkin duyurusunda bulundu.

Duyuruda; “Sevgili Öğrencilerimiz, Bilindiği üzere  küresel  salgın  Yeni  Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) nedeniyle Yüksek Öğretim Kurulu 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminin yüzyüze eğitim yapılmadan eğitim ve öğretim faaliyetlerinin imkanlar nispetinde, sadece uzaktan öğretim, açık öğretim ve dijital öğretim yöntemi ile  yapılmasına karar verilmiştir. Üniversitemizde de uzaktan eğitim 30 Mart 2020 tarihinde başlamıştır.
Yüksek Öğretim Kuruluna yapılan muhtelif başvurularda söz konusu küresel salgın nedeniyle evlerine dönen öğrencilerin, bulundukları yerlerde internet erişimi, bilgisayar temini vb. olanakları sağlamakta zorlandıkları ifade edilerek uzaktan devam edemedikleri dersler nedeniyle mağduriyetlerinin giderilmesine imkân tanınması istenmiştir. COVID-19 küresel salgınının bahar dönemi eğitimi başladıktan sonra ortaya çıkması yükseköğretim kurumlarındaki ders ekle-sil işlemlerinin sona ermesi, dönem sırasında bazı öğrencilerin uzaktan öğretime devam etme imkanlarının olmadığı da göz önünde bulundurularak YÖK tarafından aşağıdaki kararlar alınmıştır:

1. Yükseköğretim kurumlarında önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde kayıtlı olup öğrenim gören öğrencilerin, kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumlarından talep etmeleri halinde 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde kayıtlarının dondurulmasına ve kayıt dondurulan sürenin azami süreden sayılmamasına,

2. Bununla birlikte lisansüstü eğitimde tez aşamasında olan öğrencilerin;

a) Tezlerinin konu, nitelik ve mahiyetlerinin müsait olması, ayrıca tezlerine uzaktan öğretimle devam etme imkanı bulunması durumunda tez döneminde öğretimlerine devam edebilmeleri ile kayıt dondurma işleminden yararlanıp yararlanamayacağı hususlarında ilgili tez danışmanın görüşü alınması kaydıyla üniversite yönetim kurulunca değerlendirilerek karar verilmesine,

b) Bu süreçte tez döneminde olup azami süresi biten öğrenciler için eğitime ara verilen süre kadar ilave süre verilmesine,

c) Tez teslim, savunma ve yeterlik sınav tarihlerinin belirlenmesinde küresel salgının etki süreci ve öğrencinin şartlarının dikkate alınmasına, tez savunma ve yeterlik sınavlarının “denetlenebilir ortam ve şartlarda gerçekleştirilmesi ve muhakkak kayıt altına alınması şartıyla” dijital imkanlar ile yapılabileceğine, bununla birlikte bu konuda erteleme ve kayıt dondurma imkanından da yararlanılabileceğine karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın