Özlüce’deki Rum kilisesi restorasyon bekliyor

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Derinkuyu ilçesine bağlı Özlüce köyünde bulunan tarihi kiliseyi henüz yetkili kurumlar keşfedebilmiş değil. Ancak, kilisenin her an çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor.   Özlüce’de bulunan ve yapım tarihi kesin olarak bilinemeyen kilise yardım eli bekliyor.   Köyün maşatlık mevkiinde bulunan tarihi Rum kilisesi, uzunca bir süre köylüler tarafından patates ambarı olarak kullanılmış. Ancak..

Özlüce’deki Rum kilisesi restorasyon bekliyor
Yazar : Tarih : Okunma : 40 kişi Yorum Yap

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Derinkuyu ilçesine bağlı Özlüce köyünde bulunan tarihi kiliseyi henüz yetkili kurumlar keşfedebilmiş değil. Ancak, kilisenin her an çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor.  

Özlüce’de bulunan ve yapım tarihi kesin olarak bilinemeyen kilise yardım eli bekliyor.  

Köyün maşatlık mevkiinde bulunan tarihi Rum kilisesi, uzunca bir süre köylüler tarafından patates ambarı olarak kullanılmış. Ancak gerek bakımsızlık ve gerek izinsiz define kazısı yapılması sonucunda kilisenin ön yüzü tamamen çökerken, diğer tarafları da ağır hasar almış. Özlüce Köyü sakinlerinden Recep Çayıraltı, köylerinde bulunan kilisenin bir an önce kurtarılması gerektiğini ya değilse çok yakın bir zaman içinde kilisenin tamamen çökeceğini söyleyerek, kilisenin etrafında birçok çocuğun oyun oynadığını olası bir çökmede çocuklarında tehlike altında bulunduğunu söyledi.

Zafer Ertosun ([email protected]) Websitesi

İlk yorumu siz yazın