class="post-template-default single single-post postid-14484 single-format-standard">

Sarıaslan’dan Fahrettin Koca’ya soru önergesi

Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan yaptığı açıklamada; Terörle mücadele gazi’lerimizin ve engelli yurttaşlarımızın kullandığı ve ulaşmakta sorun yaşadıkları ortez ve protezleri TBMM gündemine taşıdık. Soru Önegemizi bilgilerinize sunar sağlıklı güzel günler dilerim. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA           Aşağıdaki sorularımın, T. C. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile..

Sarıaslan’dan Fahrettin Koca’ya soru önergesi
Yazar : Tarih : Okunma : 8 kişi Yorum Yap

Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan yaptığı açıklamada;

Terörle mücadele gazi’lerimizin ve engelli yurttaşlarımızın kullandığı ve ulaşmakta sorun yaşadıkları ortez ve protezleri TBMM gündemine taşıdık. Soru Önegemizi bilgilerinize sunar sağlıklı güzel günler dilerim.


Aliexpress TR

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

          Aşağıdaki sorularımın, T. C. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırmasını saygılarımla arz ederim. 10/06/2022

                                                                                                                    Av. Faruk SARIASLAN

                                                                                                                     Nevşehir Milletvekili

Terörle mücadele gazilerimizin ve engelli yurttaşlarımızın kullandığı ortez ve protez’leri için hazırlanan SUT listesi uzun yıllardır güncellenmemiştir. Tüm gazilerimiz, 1 yıl süre ile sıra bekletilerek Ankara Gaziler Hastanesine mecbur bırakılmıştır. Yıllardır değişmeyen protez ve ortez fiyatları acilen güncellenerek, gazilerimiz ve engelli yurttaşlarımız mağdur olmadan istedikleri protez ve ortez merkezlerinde protezlerini yaptırabilmelidirler. SGK’nın engellilerimize ve gazilerimize ödediği protez ve ortez bedelleri enflasyon ve kur artışları karşısında çok düşük fiyatlarda kalmıştır. Bu nedenle ortaya çıkan binlerce liralık farkı ihtiyaç sahipleri kendi cebinden ödemektedir. Ödeyemeyen engelli vatandaşlarımız kırık, bozuk protezleri kullanmak zorunda kalmakta ya da evlerinden çıkamamaktadır.

Bu bağlamda,

  • Protez ve ortez Fiyatları son 1 yılda ikiye katlanmışken SGK’nın bu cihazlar için ödediği miktar 10 yıldır neden değişmemiştir?
  • Protez ve ortez cihazlarının alınabilmesi için SGK tarafından karşılanan miktarın artırılması yönünde Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?
  • Gazilerimizin ve engelli vatandaşlarımızın yaşamış oldukları bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için fiyat ve katkı paylarının güncellemesi ne zaman yapılacaktır?

 

zafer ertosun ([email protected])

İlk yorumu siz yazın